sobota, 10 grudnia 2016

Nie lekceważ depresji

Kiedy mamy gorszy dzień, zaspaliśmy do pracy, autobus nam uciekł, czy rozkłada nas choroba możemy usłyszeć od kogoś znajomego "masz depresję?", jako synonim zwykłego złego samopoczucia. Innym razem sami nazywamy zwykłe obniżenie nastroju, spowodowane choćby pogodą, depresją. Mówimy wtedy "Nie idę dzisiaj na imprezę, mam depresję". Bagatelizowanie tak poważnej choroby rodzi bardzo dużo nieporozumień. Po pierwsze depresja jest poważną chorobą, która wymaga konsultacji lekarza specjalisty, w tym wypadku psychiatry. Kiedy postać choroby jest lżejsza wystarczy psycholog. Nieleczona depresja może bardzo często prowadzić do próby samobójczej. Tak poważne konsekwencje często są społecznie nieuświadomione. Większość ludzi myśli, że choroba ta, to tylko zmęczenie, chwilowy smutek, czy nawet lenistwo! Oczywiście objawy to rezygnacja z życia, przygnębienie i bark chęci do czegokolwiek. Jednak nie mylmy przyczyny ze skutkiem.

Innym ważnym aspektem depresji jest fakt, że nie cierpi tylko chorujący. Jego nastrój i zachowanie obejmuje swoim zasięgiem wszystkich bliskich. Partner takiej osoby nie jest w stanie w żaden sposób dotrzeć do niej ani pomóc, ma poczucie bezradności. Dzieci czują się zaniedbane i często są. Trudnym jest wyprawienie pociech do szkoły kiedy nie jest się w stanie wstać z łóżka. Życie towarzyskie całkowicie zamiera - ile można prosić o kogoś o wyjście i zawsze słyszeć odmowę?
Depresja wpływa na każdy aspekt życia chorującego i nie są to pozytywne wpływy. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest leczenie. Głównie stosuje się leczenie farmakologiczne. Ludzie reagują sceptycznie na wieść o przyjmowaniu tabletek przeciwdepresyjnych, jednak nie powinni mieć obaw. Lekarz psychiatra zapisujący lek ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a specyfiki takie nie uzależniają. Po skończonej kuracji, trwającej około pół roku, można bez żadnych problemów odstawić tabletki i cieszyć się zdrowiem.
Po wyleczonym epizodzie depresji warto udać się na psychoterapię aby odkryć jej przyczynę. A jest ona inna u każdego pacjenta. Mogą to być predyspozycje rodzinne - pochodzenie z rodziny, w której występowały choroby psychiczne. Inną przyczyną może być przykre zdarzenie w naszym życiu - śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, wyprowadzka dzieci z domu. Czasem depresja pojawia się z banalnego powodu - brak witaminy B6 czy kwasu foliowego. Jednak jak wspomniane zostało już - depresję można wyleczyć, niezależnie od jej przyczyny. Ogromnie ważne jest rozpoznanie choroby i nie bagatelizowanie jej. Poza tym liczy się tez wsparcie i zrozumienie bliskich osób oraz podjęcie specjalistycznego leczenia.
Warto też, będąc w pełni sił psychicznych, zadbać o to aby w przyszłości nie chorować. Oczywiście nie mamy żadnej pewności, że nie zachorujemy, ale możemy podjąć pewne kroki. Ważnym jest zapewnienie sobie odpowiedniej diety, bogatej w kwasy omega, witaminę b6, niacynę, kwas foliowy i magnez. Poza zdrowymi posiłkami ważny jest ruch fizyczny. Bieganie, spacery, joga - nasz umysł bardzo potrzebuje takiego relaksu. Zdrowa dieta i dużo ruchu na pewno zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Pamiętajmy - depresja to nie wyrok!
tekst na podstawie: http://efizyka.edu.pl/jak-pomoc-osobie-depresji/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz